Fuel oil steam-generator UPD-800
| Steam Capacity | 800 kg / hour |
| Steam Temperature | 110°C - 225°C |
| Steam Pressure | 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²) |
| Fuel | fuel oil |
| Gas consumption | 45-55 m³/hour |
| Electric power consumption | 2 kW/hour |
| Dimensions (L x W x H) mm | 1300x1600x2000 |
| Net weight | 1600 Kg |
| Technical lifecycle | more than 10 years |
Complete set of fuel oil steam-generator includes
- case of the steam-generator (Russia)
- burner (Italy)
- safety valves (Germany)
- feedwater pump (Italy)
- air pressure switch (Denmark)
- shutoff valves (Italy)
- control panel (Russia)
- steam column (water level indicator, manometers, water level sensors) (Russia)
The data on the configuration are informative and may be changed by agreement with the customer
Похожие товары
Gas steam generator UPG-800
- Steam Capacity: 800 kg / hour,
- Steam Temperature: 110°C - 225°C,
- Steam Pressure: 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²)
Diesel steam generator UPD-8000
- Steam Capacity: 8000 kg / hour,
- Steam Temperature: 110°C - 225°C,
- Steam Pressure: 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²)
Fuel oil steam Generator UPD-300
- Steam Capacity: 300 kg / hour,
- Steam Temperature: 110°C - 225°C,
- Steam Pressure: 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²)
Electric steam Generator UPE-250
- Steam Capacity: 250 kg / hour,
- Power: 160 kW,
- Max Steam Temperature: 205°С



