Gas steam-generator UPG-1200
| Steam Capacity | 1200 kg / hour |
| Steam Temperature | 110°C - 225°C |
| Steam Pressure | 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²) |
| Fuel | gas |
| Gas consumption | 58-110 m³/hour |
| Electric power consumption | 3,5 kW/hour |
| Dimensions (L x W x H) mm | 1600x1700x2200 |
| Net weight | 2200 Kg |
| Technical lifecycle | more than 10 years |
Complete set of gas steam-generator includes
- case of the steam-generator (Russia)
- burner (Italy)
- safety valves (Germany)
- feedwater pump (Italy)
- air pressure switch (Denmark)
- shutoff valves (Italy)
- control panel (Russia)
- steam column (water level indicator, manometers, water level sensors) (Russia)
The data on the configuration are informative and may be changed by agreement with the customer
Похожие товары
Gas steam generator UPG-300
- Steam Capacity: 300 kg / hour,
- Steam Temperature: 110°C - 225°C,
- Steam Pressure: 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²)
Diesel steam generator UPD-600
- Steam Capacity: 600 kg / hour,
- Steam Temperature: 110°C - 225°C,
- Steam Pressure: 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²)
Fuel oil steam Generator UPD-300
- Steam Capacity: 300 kg / hour,
- Steam Temperature: 110°C - 225°C,
- Steam Pressure: 0,5 - 25 kgf/cm² (special design: up to 140 kgf/cm²)
Electric steam Generator UPE-250
- Steam Capacity: 250 kg / hour,
- Power: 160 kW,
- Max Steam Temperature: 205°С


